leczenie uzależnień Koszalin, uzależnienie od seksu, seksoholizm, ośrodek Wsparcie

Czy spotykam się z seksoholikiem?

Nie o każdej osobie, która przejawia ponadprzeciętne zainteresowanie seksem, możemy powiedzieć, że jest od niego uzależniona. Aby stwierdzić występowanie zaburzenia, potrzebne są również inne objawy. Jak rozpoznać, czy ktoś, z kim się spotykamy, ma po prostu duży temperament, czy jest seksoholikiem?

Od jakiegoś czasu pojęcia, które do tej pory pojawiały się głównie w rozmowach między psychologami lub lekarzami, przeniknęły do codziennego języka i trafiły „pod strzechy”. Z jednej strony zjawisko to można uznać za zdrowe i pozytywne: dzięki temu coraz więcej mówi się np. o depresji, zaburzeniach odżywiania czy uzależnieniach, a co za tym idzie, społeczeństwo stało się znacznie bardziej świadome i poinformowane. Z drugiej strony, za modą na medyczne określenia idzie ich nadużywanie oraz wypaczanie ich znaczenia. Każdy czuje się ekspertem w sprawie zdrowia psychicznego, a im częściej się o czymś mówi, tym większą przejawiamy skłonność do szufladkowania. Z tego powodu bardzo często formułujemy „diagnozy” na wyrost, np. nazywając wszystkie osoby o dużym popędzie seksoholikami.

leczenie uzależnień Koszalin, uzależnienie od seksu, seksoholizm, ośrodek Wsparcie

Uzależnienie od seksu pod wieloma względami przypomina inne nałogi. Jego charakterystycznym objawem jest patologiczne nasilenie zainteresowania tematyką erotyczną i aktywnością seksualną. Potrzeby te są dla seksoholika najważniejsze i wypierają inne zainteresowania. Żądze przejmują kontrolę nad całym jego życiem oraz relacjami z innymi. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, rozwój seksoholizmu odbywa się w kilku fazach. Na początku kompulsywne zachowanie zdaje się przynosić więcej korzyści niż strat, jest przyjemne i wywołuje wyłącznie miłe odczucia. Jednak wraz z rozwojem choroby pojawia się coraz więcej przykrych następstw i objawów: nałogowiec przestaje sobie radzić ze zwykłym życiem, nie kontroluje liczby, czasu trwania oraz zakresu swoich zachowań o charakterze seksualnym, spędza coraz więcej czasu, dążąc do kontaktów seksualnych, po czym doświadcza moralnego kaca, jego myślenie opanowuje tematyka erotyczna, zaniedbuje rodzinę, przyjaciół, obowiązki domowe oraz zawodowe. Każdy dalszy etap przynosi kolejne cierpienia i szkody: silne poczucie winy, wstyd, lęk i poczucie upodlenia. Chory chce jak najszybciej rozładować rosnące napięcie i robi to za pomocą seksu. W wyniku tego zachowania pojawia się chwilowa ulga, po czym negatywne emocje powracają. Tworzy się błędne koło: nienasycenie narasta, a osoba uzależniona poddaje się kolejnym, coraz bardziej niebezpiecznym zachowaniom seksualnym, by osiągnąć ten sam poziom zadowolenia. Nałóg wymaga coraz większego zaangażowania i poświęcania coraz większej ilości czasu, przez co seksoholik zaniedbuje inne dziedziny życia.

Myślenie, że w tym zaburzeniu chodzi tylko o seks, jest błędem. Uzależnienie od erotyki jest formą nerwicy kompulsywnej, w której każdy pojawiający się lęk jest rozładowywany za pomocą orgazmu. Z tego powodu seksoholikami częściej są mężczyźni – kobiece szczytowanie nie zawsze przynosi ulgę, niejednokrotnie wręcz potęguje napięcie. Seksoholicy bardzo często są uzależnieni od uwodzenia. Kolejne podboje pomagają podwyższyć samoocenę, poczuć się atrakcyjnym i pożądanym. Do tego dochodzi przyjemność, którą daje sterowanie sytuacją i czyimiś emocjami. Z tego powodu jedną z przyczyn uzależnienia od seksu może być niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie oraz problemy z odczuwaniem i wyrażaniem emocji.

leczenie uzależnień Koszalin, uzależnienie od seksu, seksoholizm, ośrodek Wsparcie

Jeśli obawiasz się, że osoba, z którą się spotykasz, może być seksoholikiem, zwróć uwagę na kilka charakterystycznych objawów tego zaburzenia:

  1. Nagminne zdrady. Osoba uzależniona od erotyki dopuszcza się niewierności nawet wtedy, gdy jej potrzeby w związku (emocjonalne oraz seksualne) są zaspokajane. Powtarzające się zdrady mogą być sygnałem, że nasz partner stracił kontrolę nad swoim zachowaniem.
  2. Kompulsywne oglądanie pornografii. Zainteresowanie treściami o takim charakterze nie musi świadczyć o zaburzeniu, jednak warto zwrócić uwagę na jego natężenie. Jeśli nasz partner nie potrafi się bez nich obyć i ogląda je codziennie, pomimo satysfakcjonującego pożycia w związku, być może jego wybujałe potrzeby nie mogą zostać całkowicie zaspokojone.
  3. Bardzo częsta masturbacja. Onanizm bywa przejawem zdrowej seksualności, jednak jeśli nasz chłopak lub mąż nieustannie dąży do samozaspokojenia, mimo że ma z nami częste i zadowalające kontakty, powinnyśmy uznać to za niepokojący objaw.
  4. Korzystanie z czatów towarzyskich dla dorosłych oraz różnego rodzaju portali randkowych. Nowoczesne technologie ułatwiają nam kontakty z osobami na całym świecie i mogą być wykorzystywane w zdrowy, nieodbiegający od normy sposób. Seksoholicy poszukują głównie relacji o charakterze erotycznym: przesiadują na czatach o tym charakterze, rozmawiają z wieloma kobietami i ukrywają to przed swoją partnerką, często spędzają dużo czasu przed komputerem „bez powodu”, po czym czyszczą historię przeglądarki.
  5. Podwójne życie. Charakterystycznym zachowaniem seksoholika są notoryczne kłamstwa, nieścisłości, zmyślone wyjaśnienia swoich nieobecności lub innych nietypowych zachowań.