dlaczego alkohol i papierosy są modne

Dlaczego alkohol i papierosy są modne?

Uzależniają się coraz młodsze osoby. Nastolatki bardzo chętnie sięgają po używki takie jak papierosy i alkohol, które dostarczają im nie tylko przyjemnego stanu odurzenia, ale również biorą udział w tworzeniu modnego, wyluzowanego wizerunku. Co sprawia, że tego typu środki są popularne wśród młodzieży? Dlaczego alkohol i papierosy są modne, a ich używanie jest sposobem na zaimponowanie rówieśnikom?

Wszyscy wiemy, że używki są bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Od najmłodszych lat jesteśmy uświadamiani na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą ich stosowanie, oglądamy filmy edukacyjne, uczęszczamy na różnego rodzaju spotkania i pogadanki, które mają na celu zwiększenie naszej wiedzy na ten temat. Mimo to kolejne pokolenia nastolatków niezmiennie sięgają po alkohol i papierosy, w celu sprawdzenia ich działania na własnej skórze. Wielu z nich płaci za to ogromną cenę: traci zdrowie, powoduje wypadki w stanie odurzenia lub wpada w niebezpieczne uzależnienie. Na nic zdają się prośby, groźby i przestrogi dorosłych. Picie i palenie nie przestaje być modne wśród młodych roczników i od lat stanowi jeden z najbardziej niezawodnych sposobów na zaimponowanie kolegom. Co stanowi przyczynę takiego stanu rzeczy?

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest etap rozwoju, na którym znajduje się młodzież w wieku szkolnym. Okres dojrzewania jest bardzo specyficznym momentem w życiu każdego człowieka. Choć nastolatki wyglądają coraz doroślej i poważniej, ich sposób myślenia wciąż pozostawia wiele do życzenia. Tak młode osoby nie dysponują jeszcze wystarczającą wyobraźnią, by być w stanie rozsądnie pomyśleć o swoim przyszłym życiu. Dorosłość wydaje się być bardzo odległa, natomiast zdrowie jawi się jako coś niezniszczalnego, danego raz na zawsze. Z tej cechy wynika wiele nieprzemyślanych, nie zawsze mądrych decyzji, a także lekkomyślnych zachowań. Nie bez powodu postanowiono odebrać możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy osobom poniżej 18-tego roku życia: statystyki wyraźnie pokazywały, że tak młodzi ludzie bywają nierozsądni i często powodują wypadki. Warto również podkreślić, iż nastolatki nie zawsze potrafią panować nad swoimi popędami. Z tego powodu często zachowują się nierozważnie, impulsywnie i ulegają chwilowym emocjom.

Choć młodzi ludzie nie zawsze potrafią postępować w dojrzały sposób, jednocześnie bardzo zależy im na byciu traktowanymi jak osoby dorosłe. Z tego powodu często sięgają po rzeczy, które uważają za atrybuty tego etapu życia, np. makijaż, wysokie obcasy, a także używki. Alkohol i papierosy są produktami dozwolonymi wyłącznie dla osób pełnoletnich – nic więc dziwnego, że automatycznie sprawiają, iż młodzież czuje się starsza i doroślejsza. Nie bez znaczenia jest także fakt, że używki te są obecne w bardzo wielu domach. Dzieci od najmłodszych lat obserwują, jak ich rodzice, wujkowie czy dziadkowie piją alkohol oraz palą, przez co uznają tego typu zachowania za coś zupełnie normalnego i naturalnego. Zamiast łączyć je z lekkomyślnością i brakiem wyobraźni, kojarzą je z dojrzałością i odpowiedzialnością. Niejednokrotnie słyszą, że również będą mieli okazję spróbować tych rzeczy, kiedy tylko osiągną „odpowiedni” wiek. Wiele z nich czeka na ten moment z utęsknieniem i tym chętniej sięga po używki przy najbliższej możliwej okazji.

dlaczego alkohol i papierosy są modne

Kolejną istotną kwestią jest bagatelizowanie konsekwencji picia oraz palenia. Jak już zostało wspomniane, od najmłodszych lat mamy możliwość obserwować osoby oddające się tym przyjemnościom. Widzimy bliskie osoby, kolegów i koleżanki korzystających z używek i niedoświadczających z tego powodu żadnych przykrych skutków zdrowotnych. Wiele słyszymy o niebezpieczeństwie wpadnięcia w nałóg oraz innych problemach powodowanych przez używki, jednak w prawdziwym życiu zdają się one nie występować. Nic więc dziwnego, że z czasem nasza czujność zostaje uśpiona, a my sami czujemy się bezpieczni. Wiele młodych osób dochodzi do wniosku, że opowieści o utracie zdrowia lub życia z powodu używania środków odurzających są mocno przesadzone i pełnią głównie rolę „straszaka”. Z tego powodu dostrzegają głównie pozytywne konsekwencje ich zażywania, a ignorują te negatywne, ponieważ wydają im się bardzo marginalne i mało prawdopodobne.

Kolejną bardzo charakterystyczną cechą tego wieku jest skłonność do naśladownictwa. W ciągu pierwszych lat życia naszymi największymi autorytetami pozostają rodzice. To oni uczą nas tego, jacy powinniśmy być, jakie zachowania są pożądane, a które stanowią powód do wstydu. Kiedy wkraczamy w okres dojrzewania, ten schemat ulega zachwianiu. Aby stać się sobą, musimy nieco oddalić się od opiekunów. Paradoksalnie poszukiwanie własnej osobowości przez pewien czas skutkuje… niemal stuprocentowym naśladownictwem i chęcią wtopienia się w tłum. Najważniejszymi osobami w naszym życiu stają się rówieśnicy, a przynależność do grupy podkreślamy podobnym ubiorem, używaniem specyficznego języka, rozwijaniem tych samych zainteresowań, wyrażaniem zbliżonych poglądów oraz kopiowaniem rozmaitych zachowań. Jeśli jedna osoba należąca do grupy zacznie pić alkohol lub palić papierosy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że reszta kolegów pójdzie w jej ślady.