dlaczego piją coraz młodsi, alkohol dzieci, dzieci pija alkohol, leczenie alkoholizmu, ośrodek Wsparcie

Dlaczego piją coraz młodsi?

Nietrudno zauważyć, że niemal z roku na rok po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Choć jeszcze jakiś czas temu byłoby to nie do pomyślenia, dzisiaj widok pijanego gimnazjalisty nie jest niczym niezwykłym. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Czy za podobne zachowania odpowiadają rodzice, czy może problem leży zupełnie gdzieś indziej?

Choć tegoroczna wiosna nas nie rozpieszcza, już niedługo będziemy mogli cieszyć się coraz dłuższymi, cieplejszymi i bardziej słonecznymi dniami. Miejskie parki oraz plaże zaczną zapełniać rozbawione nastolatki, zawsze chętne do wykorzystania pięknej pogody w celu urządzenia pikniku, ogniska czy grilla. Z pozoru ta wizja wydaje się miła i optymistyczna, jednak nie należy zapominać o niemal nieodłącznym towarzyszu tych wesołych zabaw: alkoholu. Młodzież nie ma problemu z jego zdobyciem: pomagają im w tym starsi koledzy i koleżanki, a także lekkomyślni sprzedawcy, którzy są gotowi sprzedać trunki nieletnim.

Coraz częściej słyszy się o tragicznych wydarzeniach z udziałem nietrzeźwych kilkunastolatków. Czasami ich lekkomyślność kończy się silnym zatruciem, innym razem dochodzi do poważnych wypadków. Nawet jeśli młody człowiek uniknie natychmiastowych konsekwencji swojego postępowania, nie należy zapominać o fatalnym wpływie, jaki alkohol wywiera na jego rozwijający się mózg oraz cały organizm. Szacuje się, że dzisiejsza młodzież rozpoczyna swoją przygodę z napojami wyskokowymi w wieku 13 lat, czyli stanowczo zbyt wcześnie. Choć alkohol jest szkodliwy w każdym wieku, w najmłodszych latach bywa szczególnie niebezpieczny. Ciało tak młodej osoby nie jest jeszcze w pełni przygotowane do radzenia sobie ze skutkami spożywania tej trucizny. W dodatku jest ono w trakcie intensywnego wzrostu i rozwoju, który może zostać nieodwracalnie zakłócony.

Być może to właśnie niedostateczny rozwój jest przyczyną faktu, że młodzież lekkomyślnie sięga po wódkę czy piwo. Nastolatki wyglądają poważnie i czasami można odnieść wrażenie, że są niemal dorosłe. Jednak w rzeczywistości to tylko pozory – ich umysł oraz funkcjonowanie emocjonalne dopiero się kształtują. To oznacza, że tak młoda osoba nie zawsze jest w stanie prawidłowo przewidzieć skutki swoich działań, a w dodatku dopiero rozwija swoje wyobrażenie na temat przyszłości. Dorosłość wydaje jej się czymś niezwykle odległym, a własne zdrowie traktuje jak coś oczywistego i danego raz na zawsze. Nie jest w stanie wyobrazić sobie, że mogłaby je stracić lub zmienić całe swoje przyszłe życie w wyniku jednego błędu. W dodatku charakterystycznymi cechami nastolatków (zwłaszcza dzisiejszych, wychowanych w szybkich, niespokojnych czasach) są impulsywność i brak umiejętności odraczania gratyfikacji. Alkohol wydaje im się tak atrakcyjny, ponieważ oferuje natychmiastową przyjemność oraz ulgę.

dlaczego piją coraz młodsi, alkohol dzieci, dzieci pija alkohol, leczenie alkoholizmu, ośrodek Wsparcie

Kolejnym czynnikiem, który odgrywa istotną rolę w tym problemie, jest sama specyfika okresu dojrzewania. Nieodłącznym elementem tego etapu życia jest tzw. „bunt młodzieńczy”, który prowadzi m.in. do kwestionowania dotychczasowych autorytetów oraz huśtawki emocjonalnej. Nastolatki nieustannie doświadczają mieszanki skrajnych uczuć, a wiele z nich (zwłaszcza tych negatywnych) skierowane jest do rodziców i opiekunów. Zadaniem rozwojowym tego okresu jest wykształcenie indywidualnej osobowości i stanie się odrębną jednostką. Aby tego dokonać, młody człowiek musi czasowo odseparować się od rodziny. Poszukiwanie siebie często wiąże się z całkowitą zmianą środowiska i towarzystwa, w którym obraca się nastolatek. Największy wpływ mają na niego rówieśnicy, którzy nie zawsze są dobrym wzorem do naśladowania. To właśnie oni bardzo często częstują kolegę alkoholem lub wręcz namawiają go do jego spożywania. Wielu nastolatków ulega tej presji, chcąc wywrzeć pozytywne wrażenie na znajomych, zaimponować im oraz zaakcentować swoją przynależność do grupy. Charakterystycznym zachowaniem dla tego etapu życia jest naśladownictwo. Bardzo często można spotkać grono młodych ludzi, którzy ubierają się w bardzo podobny sposób, słuchają tej samej muzyki oraz pielęgnują wspólne pasje i zainteresowania. Paradoksalnie, poszukiwanie siebie często prowadzi właśnie do chwilowej utraty indywidualności na rzecz identyfikacji z grupą. Nie inaczej jest z alkoholem: jeśli znajomi, pod których wpływem znajduje się nastolatek, spędzają czas pijąc piwo, istnieje duża szansa, że on również pójdzie w ich ślady.

Ostatnią przyczyną coraz szybszego sięgania po napoje wyskokowe przez młodzież są postawy prezentowane przez dorosłych. Nawet jeśli w tym wieku nastolatki w świadomy sposób odrzucają wpływ swoich rodziców, w rzeczywistości to m.in. oni są odpowiedzialni za ich stosunek do alkoholu. Jeśli wino lub wódka są nieodłącznym elementem wszelkiego rodzaju rodzinnych imprez lub spotkań dorosłych z przyjaciółmi, wysyłają oni sygnał, że picie jest czymś powszechnym i naturalnym. W dodatku nietrudno zaobserwować rozluźnienie obyczajów i zmianę podejścia dorosłych do spożywania alkoholu przez nieletnich. Często można usłyszeć komunikaty takie jak: „Młodzież musi się wyszaleć”, „Lepiej, żeby pił w domu, niż gdzieś indziej”, „Młodość jest po to, żeby się bawić”. Takie lekkomyślne podejście opiekunów tylko ułatwia wczesną inicjację alkoholową ich dzieci.