Jak ochronić dziecko przed używkami, dzieci narkotyki, dzieci alkohol, ośrodek wsparcie, leczenie uzależnień

Jak ochronić dziecko przed używkami?

Jednym z największych lęków dręczących wielu rodziców jest myśl, że ich dziecko mogłoby wpaść w szpony uzależnienia. Niestety, nie istnieją żadne sposoby na zmniejszenie naszej naturalnej skłonności do nałogów, jednak możemy uchronić się przed nimi, nie sięgając po używki. Jak sprawić, by nasze dziecko trzymało się od nich z daleka?

Mit o tym, że alkohol i narkotyki stanowią problem dotyczący przede wszystkim młodzieży z tzw. „marginesu społecznego”, należy włożyć między bajki. Nie istnieje żaden wyjątkowy wzorzec psychologiczny lub demograficzny nastolatka, który może zacząć eksperymentować z używkami. Chęć próbowania nowych rzeczy leży w naturze młodych ludzi, którzy są na etapie odrzucania dotychczasowych autorytetów oraz poszukiwania samych siebie. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w tej fazie dorastania młodzież nie posiada jeszcze wystarczająco rozwiniętej wyobraźni oraz umiejętności przewidywania konsekwencji swoich decyzji. Ma zaś poczucie bycia niezniszczalną i nie dopuszcza do siebie myśli o utracie zdrowia.

Pierwszą i najbardziej istotną rzeczą, która może nam pomóc ochronić swoje dziecko przed sięganiem po używki, jest zbudowanie z nim zdrowej, bliskiej i przyjacielskiej relacji opartej na szczerości i wzajemnym zaufaniu. Warto zaznaczyć, że taka przyjaźń ze swoją pociechą nie jest czymś, co da się stworzyć z dnia na dzień. Od najmłodszych lat dziecka należy jak najwięcej z nim rozmawiać i interesować się jego życiem, a jednocześnie szanować jego odrębność oraz prawo do prywatności. Używki bywają ucieczką od niesatysfakcjonującej sytuacji w domu rodzinnym: częstych kłótni, nadmiernie kontrolującego stylu wychowania opartego na zakazach i karach lub przeciwnie – rodziców, którzy zdają się ignorować własną latorośl.

Umiejętność spokojnego, pełnego szacunku rozmawiania z dzieckiem pozwoli nam również poznać jego znajomych, być na bieżąco ze sprawami, które aktualnie są istotne w jego życiu, a także dowiedzieć się więcej na temat jego postaw dotyczących papierosów, alkoholu, dopalaczy czy narkotyków. Warto obserwować, w jakim stanie nasz nastolatek wraca z imprez i spotkań z rówieśnikami. Możemy również spróbować w dyskretny sposób zadawać pytania: czy znajomi naszego dziecka sięgają po używki? Jaki jest jego stosunek do takiego sposobu spędzania czasu? Czy ma świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą przyjmowanie substancji psychoaktywnych? Czy spotkało się z nakłanianiem do brania tego rodzaju środków? Jedną z najistotniejszych umiejętności, jakiej powinniśmy nauczyć swoją pociechę, jest zdolność do asertywnego odmawiania robienia czegoś, na co nie ma ochoty.

Jak ochronić dziecko przed używkami, dzieci narkotyki, dzieci alkohol, ośrodek wsparcie, leczenie uzależnień

Wielu rodziców stara się wychowywać swoje dzieci tak, by były posłuszne i potulnie wykonywały polecenia opiekunów. Nie zdają sobie jednak sprawy, że z tzw. „grzecznych” dzieci wyrastają dorośli niezdolni do bronienia swojego zdania i własnych granic. Okres dojrzewania to czas, w którym młody człowiek odrzuca dotychczasowe autorytety (rodziców i wychowawców) i znajduje sobie nową grupę odniesienia, którą najczęściej stanowią koledzy i koleżanki. Jeśli zawczasu nie nauczymy swojego dziecka, że ma prawo do decydowania o sobie, prawdopodobnie nie będzie w stanie przeciwstawić się presji rówieśniczej.

Jeśli sami mamy na swoim koncie eksperymentowanie z narkotykami lub zdarzało nam się pić alkohol w bardzo młodym wieku, nie starajmy się udawać, że jest inaczej. Próby zatajenia tego rodzaju informacji mogą obrócić się przeciwko nam: jeśli nasze dziecko przyłapie nas na kłamstwie, straci do nas zaufanie i przestanie traktować jak autorytet. Jeśli oczekujemy, że nastolatek będzie wobec nas szczery, sami również musimy pozostać uczciwi. Oczywiście, nie chodzi o to, by udawać kumpla własnego dziecka i przechwalać się zabawnymi anegdotami z tego czasu. Istotne jest jednak to, by nasza latorośl dostrzegła w nas partnera do rozmowy i osobę, której ten temat nie jest całkowicie obcy.

Warto również zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat różnego rodzaju środków odurzających oraz mechanizmów uzależnień. Aby być w stanie jak najszybciej zauważyć ewentualny problem, należy nauczyć się rozpoznawać jego symptomy. Z pewnością powinna nas zaniepokoić gwałtowna, diametralna zmiana zachowania nastolatka. Jeśli nagle zaczął obsesyjnie pilnować swojej prywatności, zamyka swój pokój lub biurko na klucz i wymyka się z pomieszczenia, by odebrać telefon (a wcześniej tego nie robił), może to oznaczać, że w jego życiu pojawił się czynnik, który bardzo chciałby ukryć przed rodziną. Powodem do niepokoju mogą być również nagłe zmiany nastroju, ciągła senność lub pogorszenie wyników szkolnych. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że wszystkie wymienione objawy mogą stanowić naturalne symptomy okresu dojrzewania. Głównymi kryteriami rozróżniającymi jest nasilenie tych zjawisk oraz nagłość – jeśli mamy wrażenie, że w krótkim czasie wystąpiły poważne zmiany, jest to powód do wzmożonej czujności. Kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej na wszelki wypadek zasięgnąć porady specjalisty. Zawsze warto pamiętać, że znacznie łatwiej jest zapobiegać uzależnieniom, niż je leczyć.