leczenie uzależnień Koszalin, terapia uzależnień, ośrodek wsparcie, jak rozpoznać że ktoś bierze narkotyki

Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków?

Narkoman kojarzy nam się z zaniedbaną, brudną i przeraźliwie chudą osobą. Wydaje nam się, że gdyby ktoś z naszych bliskich zaczął brać, rozpoznalibyśmy to bez problemu. Zapominamy o tym, że powyższy opis dotyczy bardzo zaawansowanego stadium nałogu, tymczasem im szybciej zauważymy problem i na niego zareagujemy, tym większa szansa na udzielenie skutecznej pomocy.

Zaburzenie psychiczne to niełatwy temat, o którym krąży wiele szkodliwych, zafałszowujących rzeczywistość stereotypów. Duża część społeczeństwa wierzy, że narkomanami zostają przede wszystkim osoby, którym nie powiodło się w życiu, wywodzące się z szeroko rozumianej patologii. Tego rodzaju mity są nie tylko krzywdzące, ale również przeszkadzają w zauważeniu dramatów, które rozgrywają się tuż pod naszym nosem – w rodzinie lub wśród bliskich przyjaciół. Warto uświadomić sobie, że uzależnienie może dotknąć każdego, szczególnie osoby młode, niedoświadczone, dopiero uczące się asertywności oraz przewidywania skutków swoich działań.

Wiele osób używających narkotyków przez długi czas jest w stanie zachować pozory normalności: wyglądają zdrowo i zwyczajnie, dobrze radzą sobie z obowiązkami w domu, szkole czy pracy. Z tego powodu pokaźne grono rodziców nastolatków nawet nie domyśla się, że ich dziecko angażuje się w ryzykowne zachowania. Oznaki przyjmowania środków odurzających bywają bardzo niewinne i łatwe do przeoczenia. Zwłaszcza, że nietrudno pomylić je z typowymi symptomami adolescencji, czyli okresu dojrzewania. Zdarza się, że rodzice widzą, iż z ich pociechą dzieje się coś złego, ale zrzucają to na karb naturalnych, mieszczących się w normie reakcji na przemiany zachodzące w jej ciele oraz psychice.

leczenie uzależnień Koszalin, terapia uzależnień, ośrodek wsparcie, jak rozpoznać że ktoś bierze narkotyki

Statystyki są nieubłagane: większość młodych ludzi spróbowało nielegalnych środków przynajmniej raz w życiu. Dobra wiadomość jest taka, że nie każdy z nich automatycznie staje się narkomanem. Uzależnienie jest podstępne i atakuje znienacka, jednak istnieją oznaki, które poprzedzają ten moment. Warto nauczyć się je rozpoznawać na wypadek, gdyby pojawiły się u bliskiej nam osoby.

Narkotykiem, po który młodzież sięga najchętniej, jest marihuana. W dużej mierze wynika to z rozpowszechnionego przekonania, że jest to środek względnie bezpieczny i nieszkodliwy. Pierwszym sygnałem, który powinien zaniepokoić rodziców, jest słodkawy zapach oddechu, ubrania oraz włosów nastolatka. Alarmujące jest również nagłe zainteresowanie uprawą roślin oraz obecność w pokoju dziecka takich przedmiotów jak: brązowo-zielone liście i nasionka, fifki, fajki oraz papierowe bibułki. Po jednorazowym zażyciu substancji zauważymy euforię połączoną z gadatliwością, przekrwienie gałek ocznych, nadwrażliwość zmysłów („razi mnie światło”) oraz kaszel zaburzenia koordynacji ruchowej. Długotrwały, stały kontakt z narkotykiem prowadzi do wychudzenia, zaburzeń snu, przewlekłego zapalenia krtani i oskrzeli, apatii, braku motywacji do działania i problemów z koncentracją.

Inną popularną wśród młodzieży używką jest LSD. Wzmóż czujność, jeśli znajdujesz w domu małe kartoniki z kolorowymi nadrukami oraz kamienie do zapalniczek. Jednorazowe przyjęcie tej substancji objawia się zaburzeniami koordynacji ruchowej, drżeniem mięśni, rozszerzeniem źrenic, mdłościami i psychozą. Długotrwałe branie skutkuje omamami połączonymi z napadami lęku, apatią, agresją lub depresją, zanikiem zainteresowań, bezsennością oraz wiotkością mięśni.

leczenie uzależnień Koszalin, terapia uzależnień, ośrodek wsparcie, jak rozpoznać że ktoś bierze narkotyki

Jeśli w pokoju dziecka znajdujesz biały proszek, tabletki, kapsułki, kryształki, małe foliowe woreczki, strzykawki i igły, być może twoja pociecha bierze amfetaminę. Po jednorazowym przyjęciu tego narkotyku można zauważyć euforię, duży przypływ energii, brak apetytu i potrzeby snu, agresję oraz rozszerzenie źrenic. Trwały problem daje objawy takie jak bezsenność, zmiany nastroju, wielomówność, wymioty, drżenie kończyn, rozszerzenie źrenic, wysypka i halucynacje.

Z kolei na przyjmowanie heroiny wskazują „gęsia skórka”, ślady krwi na ubraniu, ślady nakłuć oraz obecność strzykawek i igieł w pokoju. Jednorazowe przyjęcie substancji skutkuje euforią, niepokojem ruchowym lub sennością, osłabieniem reakcji na światło, brakiem apetytu, zwężeniem źrenic i obniżeniem ciśnienia krwi, natomiast długotrwałe branie można rozpoznać po wyniszczeniu organizmu, zaparciach, zaburzeniach menstruacji, próchnicy i zmianach zapalnych skóry.

Poważnym powodem do niepokoju są również biały proszek lub jasnobrązowe kuleczki (”kamyki” –  crack), fajki, małe flakoniki, igły, strzykawki i małe foliowe torebeczki – obecność tych przedmiotów wskazuje na to, że twoje dziecko bierze kokainę. Po jej jednorazowym przyjęciu pojawiają się: euforia, pewność siebie, brak potrzeby snu, wzrost aktywności (także seksualnej), rozszerzenie źrenic, wytrzeszcz gałek ocznych, katar, ból gardła oraz pociąganie nosem. Długotrwałe przyjmowanie rozpoznamy po wyniszczeniu organizmu, urojeniach prześladowczych, omamach, wybuchach agresji, bezsenności, drgawkach, braku i wzroście łaknienia (naprzemiennie). Crack dodatkowo upośledza oddychanie, powoduje ataki paranoidalne i spadek wagi.