narkotyki a choroby

Narkotyki a choroby

Wszyscy wiemy, że narkotyki są szkodliwe, a ich zażywanie wiąże się z dużym ryzykiem, jednak zwykle skupiamy się głównie na niebezpieczeństwie rozwinięcia się nałogu. Tymczasem substancje psychoaktywne wpływają również na funkcjonowanie osób, które nie są uzależnione. Jakich skutków zdrowotnych mogą się spodziewać osoby eksperymentujące z nielegalnymi środkami odurzającymi?

Jednym z najpoważniejszych skutków używania narkotyków, jest, oczywiście, uzależnienie. Wbrew temu, w co zdaje się wierzyć młodzież, każda z tych substancji powoduje zależność psychiczną lub/i fizyczną. Niestety, nie istnieje narkotyk, którego zażywanie nie pociągałoby za sobą takiego ryzyka. Każdorazowe przyjęcie substancji psychoaktywnej powoduje konkretne objawy związane z funkcjonowaniem psychologicznym: zwykle jest to przyjemność, błogość, rozluźnienie lub pobudzenie. I właśnie te krótkotrwałe oddziaływania stanowią motywację, dla której młodzi ludzie eksperymentują ze swoim zdrowiem. Choć zdarzają się osoby, które próbują narkotyków tylko raz i nigdy więcej do nich nie wracają, z reguły trudno jest oprzeć się pokusie ponownego przeżycia przyjemnego stanu odurzenia. Stąd większość „próbujących” z czasem zmienia się w regularnych użytkowników. Z czasem ich organizmy przyzwyczajają się do stałego poziomu narkotyku, wobec czego próba jego odstawienia prowadzi do pojawienia się przykrych symptomów syndromu abstynencyjnego: nudności, bólu głowy, bezsenności czy wymiotów. Konsekwencją tych dolegliwości jest skupienie się na poszukiwaniu określonej substancji oraz zaniedbywanie innych aktywności na rzecz jej zdobywania i zażywania. W dodatku po dłuższym czasie używania narkotyku nasze ciało rozwija tolerancję na jego działanie, co oznacza, że potrzebujemy coraz wyższych dawek, by osiągnąć ten sam efekt.

Oczywiście, każdy narkotyk posiada inny potencjał uzależniający. Dodatkowo poszczególne osoby cechują się odmienną skłonnością do nałogów. Jednak to, że jakaś jednostka jeszcze nie doświadczyła symptomów zależności od danej substancji, nie oznacza, że jej zażywanie jest obojętne dla funkcjonowania jej organizmu.

Marihuana cieszy się opinią narkotyku „miękkiego”, a wiele osób lekceważy zagrożenie, jakie wiąże się z jej regularnym używaniem. Tymczasem warto wiedzieć, że palenie „skrętów” ma podobny wpływ na układ oddechowy jak palenie zwykłych papierosów. Ponadto używanie tego narkotyku przez osoby młode, które się jeszcze rozwijają, skutkuje obniżeniem ich ilorazu inteligencji w dorosłym życiu. Inne fizyczne skutki palenia tej substancji to: zaburzenie koordynacji ruchowej, problemy z potencją, nadmierna senność, podwyższone ciśnienie, nadmierna potliwość, przyspieszone tętno, zwiększona podatność na infekcje, a także problemy z pamięcią i koncentracją.

Bagatelizowane bywają również grzyby halucynogenne, które są uważane za bezpieczne, ponieważ nie wywołują zależności fizycznej. Mogą jednak uzależniać psychicznie, a także powodować problemy takie jak paranoja, psychoza oraz depresja. Długotrwałe zażywanie grzybów poważnie zatruwa cały organizm oraz może spowodować zniszczenie wątroby i nerek.

narkotyki a choroby

 

Innym narkotykiem, który w znacznym stopniu upośledza funkcjonowanie naszego ciała, jest amfetamina. Długotrwale stosowany środek powoduje groźne konsekwencje zdrowotne, takie jak reakcje toksyczno-alergiczne, napadowe skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, udary mózgu, zawały serca, zmniejszona odporność organizmu, depresja, psychozy oraz zachowania paranoidalne.

Ecstasy to substancja, po którą większość użytkowników sięga okazjonalnie, podczas całonocnych imprez. Powoduje ona pobudzenie, otwartość na innych uczestników zabawy, zaburzenia poczucia czasu oraz zwiększoną wrażliwość na dotyk. Niestety, szalona rozrywka nie jest jedyną konsekwencją zażywania tej substancji. Powoduje ona zmniejszenie przepływu krwi w mózgu, które prowadzi do jego trwałego uszkodzenia. Regularne przyjmowanie ecstasy uszkadza układ serotoninergiczny i struktury mózgowe odpowiedzialne za procesy pamięciowe, pogarsza wydajność płatów czołowych oraz współpracę między różnymi obszarami mózgu. W dodatku każdorazowe wzięcie tego narkotyku podwyższa temperaturę ciała, co stanowi najczęstszą przyczynę zgonów po jego zażyciu.

Inną substancją psychoaktywną stosowaną głównie podczas imprez jest LSD, którego działanie polega na zwiększeniu wrażliwości na bodźce, halucynacjach i poczuciu oderwania od rzeczywistości. Fizyczne skutki używania tego narkotyku obejmują podwyższenie temperatury ciała, wzmożone wydzielanie śliny, szczękościsk, bezsenność oraz zaburzenia pracy serca. Korzystanie z tego środka wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Warto wiedzieć, że użytkownicy LSD mogą mieć halucynacje nawet kilka lat po jego odstawieniu.

Niestety, nie istnieją narkotyki, które nie wykazywałyby mniej lub bardziej negatywnego wpływu na funkcjonowanie naszego organizmu. Warto o tym pomyśleć, zanim sięgniemy po nie w celu poprawienia swojego nastroju lub przeżycia kuszącego stanu upojenia. Negatywne konsekwencje takiego lekkomyślnego zachowania mogą znacznie przewyższyć doświadczaną z ich udziałem, krótkotrwałą przyjemność.