sterydy anaboliczne, leczenie uzaleznień, terapia uzależnień, leczenie alkoholismj, ośrodek wsparcie

Sterydy anaboliczne – niezdrowy sposób na imponujący wygląd

Patrząc na „osiłków” codziennie bywających na siłowni, często myślimy, że sekretem ich wyglądu jest wyłącznie wytężona praca nad muskulaturą. Tymczasem wielu z nich nie poprzestaje na tak konwencjonalnych sposobach i wspomaga je używaniem sterydów anabolicznych. Niestety, takie lekkomyślne postępowanie może mieć fatalny wpływ na ich zdrowie. Warto wiedzieć, że te dość powszechnie używane substancje zaburzają funkcjonowanie całego organizmu i mogą powodować m.in. choroby serca, nerek, wątroby, a nawet nowotwory.

Mianem sterydów określamy grupę substancji stosowanych do tzw. dopingu sportowego, czyli leki oparte na kortykosteroidach. Są one zdolne do sterowania anabolizmem organizmu, co oznacza, że przyspieszają podział komórek, z których składają się poszczególne tkanki naszego ciała, a co za tym idzie, powodują wzrost masy mięśniowej, siły oraz wytrzymałości.

Poprawne wykorzystywanie kortykosteroidów ma miejsce w niektórych gałęziach medycyny, np. alergologii, dermatologii, neurologii czy reumatologii. Natomiast przyjmowanie ich bez uzasadnionej przyczyny zdrowotnej oraz bez kontroli lekarza jest bardzo groźne dla całego naszego organizmu i niesie ze sobą wiele działań niepożądanych. Warto podkreślić, że choć kulturyści przyjmują sterydy w celu zwiększenia masy mięśniowej, substancje te nie oddziałują wyłącznie na wyizolowane, wybrane przez nas obszary funkcjonowania naszego ciała. Przede wszystkim, doustne branie tych leków wywiera bardzo niekorzystny wpływ na pracę wątroby, co po pewnym czasie może zaskutkować zastojem żółci, krwawieniami, zapaleniem wątroby, a nawet nowotworami. Następują również zmiany dotyczące krzepnięcia krwi, co może doprowadzić do zakrzepicy, miażdżycy i choroby wieńcowej. Dodatkowo anaboliki powodują podwyższenie ciśnienia tętniczego, co z kolei może wywoływać bóle głowy, pogorszenie wzroku, a nawet zawał serca, niewydolność nerek oraz udar mózgu.

Kolejną istotną sferą, na którą oddziałuje przyjmowanie sterydów anabolicznych, jest układ hormonalny. Używanie tego typu leków bez wyraźnych wskazań medycznych może w fatalny sposób odbić się na naszym zdrowiu i wyglądzie: powoduje łysienie, trądzik, nienaturalny wzrost popędu seksualnego w przypadku kobiet, a u mężczyzn – jego gwałtowny spadek. Przyjmowanie pochodnych testosteronu przez panów sprawia, że ich jądra przestają go produkować, stają się mniejsze, a na domiar złego mogą pojawić się znacznie poważniejsze konsekwencje, takie jak ginekomastia (czyli rozrost gruczołów piersiowych), a nawet bezpłodność. Kobiety zmagają się zaś z takimi skutkami ubocznymi jak nadmierne owłosienie, trwałe obniżenie głosu, przerost łechtaczki oraz nieregularne cykle miesięczne.

Przyjmowanie sterydów wiąże się również z takimi problemami natury zdrowotnej jak: przerost mięśnia sercowego, kołatanie serca, żółtaczka, retencja wody i sodu (zatrzymywanie się wody w organizmie, obrzęki), zahamowanie wzrostu w przypadku osób młodych, choroby prostaty, wysoki poziom złego cholesterolu, niewydolność nerek, choroby (głównie przerost) dziąseł, bezsenność oraz depresja.

sterydy anaboliczne, leczenie uzaleznień, terapia uzależnień, leczenie alkoholizmu, ośrodek wsparcie

Długotrwałe używanie sterydów anabolicznych wpływa nie tylko na nasze ciało, ale także powoduje zaburzenia w sferze psychiki. Substancje te wywołują nienaturalną huśtawkę nastrojów: euforia płynnie przechodzi w irytację i agresję, by po chwili zmienić się w lęk, przygnębienie, smutek, zmęczenie, brak energii, a nawet depresję połączoną z myślami (oraz próbami) samobójczymi. Szczególnie charakterystyczne wydaje się być częste reagowanie gniewem oraz skłonność do przemocy. Te kwestie sprawiają, że zaburzona zostaje również sfera społeczna, ponieważ agresywna osoba przestaje być atrakcyjnym towarzyszem dla otoczenia i w efekcie traci dotychczasowych znajomych oraz przyjaciół.

Branie sterydów przypomina błędne koło: po zaprzestaniu ich przyjmowania pogarsza się sylwetka, zmniejsza się siła i wydolność organizmu oraz pojawia się pogorszenie samopoczucia, a nawet depresja. W efekcie dana osoba sięga po kolejne (często wyższe) dawki substancji, by zniwelować przykre konsekwencje jej odstawienia. Jej organizm zaczyna prezentować objawy typowe dla uzależnienia: zwiększa się jego tolerancja na sterydy (co oznacza, że do osiągnięcia tego samego efektu potrzebne są coraz większe dawki), a w przypadku braku obiektu nałogu pojawiają się symptomy zespołu abstynencyjnego. Nie każdy wie, że anaboliki mają wpływ na funkcjonowanie układu opioidowego w mózgu, w wyniku czego zaczyna on produkować substancję o działaniu zbliżonym do morfiny. Uwaga oraz działania jednostki są coraz bardziej skoncentrowane na zdobywaniu sterydów. Motywacja do ich przyjmowania nie maleje nawet pomimo występowania negatywnych skutków psychologicznych, społecznych oraz zdrowotnych. Dodatkowo używanie kortykosteroidów zwiększa podatność na inne nałogi: badania wykazały, że osoby przyjmujące sterydy są bardziej narażone na przyszłe uzależnienie od opioidów takich jak kodeina, morfina oraz heroina.